Akwarystyka to przyjemne i odprężające hobby. Uczy cierpliwości i systematyki, a w swojej podstawowej formie, nie wymaga zbyt wielu zabiegów ani inwestycji. Rybki to mało wymagające stworzenia, a popularne gatunki hodowane w słodkowodnym akwarium rzadko zapadają na choroby i potrzebują niewiele uwagi. Zanim przystąpisz do zakładania i aranżacji swojego pierwszego akwarium, zobacz jakie podłoże będzie odpowiednie i co warto o nim wiedzieć.
Rozmiar zbiornika musi być dopasowany do planowanej liczby ryb oraz gatunków, jakie chcesz hodować. Bojowniki, które są agresywnymi rybami i nie powinno się ich łączyć w stada, malutkie gupiki czy krewetki spokojnie zmieszczą się w akwarium o pojemności 20-30 litrów. Aby prawidłowo założyć akwarium i nie popełniać częstych błędów, zapamiętaj poniższe zasady. Po przygotowaniu zbiornika i wyposażeniu go w niezbędne akcesoria: grzałkę, oświetlenie, filtr i napowietrzacz musisz odczekać jakiś czas, zanim wprowadzisz do niego rybki. Woda, w której je umieścisz musi być oczywiście czysta (najlepiej sprawdzi się filtrowana lub odstana – chlor i metale ciężkie znajdujące się w wodzie z kranu nie wpływają korzystnie na rośliny i mieszkańców akwarium) o temperaturze pokojowej. Przed nasadzeniem roślin oczywiście musisz zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże. Szeroki wybór najlepszych gotowych podłoży do akwarium znajdziesz tu: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/akwaria-i-akcesoria/podloza-do-akwarium,3961050107,s.
Podłoże do akwarium dla początkujących
Na początek polecamy popularny żwirek, ponieważ jest on łatwy w obsłudze, niedrogi, uniwersalny i świetnie nadaje się do pierwszego akwarium, gdy jeszcze nie masz doświadczenia z tym hobby. Najlepiej sprawdzi się drobne podłoże o grubości 2-6 mm, które umożliwi swobodny wzrost korzeni. Biały grys marmurowy o niskiej granulacji będzie bezpieczny dla rybek szukających pożywienia na dnie zbiornika. Nie wymaga wielokrotnego płukania i ładnie komponuje się z roślinnością.
Czarny żwirek do akwarium – idealne tło dla jasnych rybek
Żwirek w czarnym kolorze doskonale się sprawdza jako tło dla jasnych rybek lub krewetek. Niestety, dość wyraźnie widoczne są na nim również ich odchody, dlatego jest to rozwiązanie tylko dla akwarystów, którzy pamiętają o regularnym odmulaniu dna. Jeśli będziesz hodować ryby denne, takie jak kiryski, zwróć uwagę na to, aby żwirek nie miał ostrych krawędzi, o które mogłyby się one poranić.
Akwarium roślinne – podwodny ogród w twoim domu
Duże i zadbane akwarium stanowi także piękną ozdobę mieszkania, zwłaszcza gdy porastające je rośliny wodne są w dobrej kondycji. Aby zagwarantować im dynamiczny wzrost, zdrowie i ładny wygląd, zadbaj o odpowiednie podłoże do akwarium roślinnego. Sam piasek, kamyki czy żwir nie zapewni roślinom dostępu do cennych substancji odżywczych, które są warunkiem ich przetrwania i wzrostu. Jeśli chcesz, aby w twoim zbiorniku pięknie rozwijała się roślinność wodna, wybierz podłoże aktywne do akwarium, które reguluje parametry wody w zbiorniku. Wiele roślin akwarystycznych lepiej rośnie w miękkiej wodzie o lekko kwaśnym pH, a dzięki aktywnemu podłożu, składniki odżywcze są stopniowo uwalniane i zapewniają lepsze warunki do rozwoju systemu korzeniowego i intensywnego wybarwienia zielonych części roślin.
Jak przygotować podłoże do akwarium – wskazówki
Po rozpakowaniu worka z podłożem dokładnie przepłucz substrat pod bieżącą wodą. Układając warstwę na dnie akwarium, weź pod uwagę litraż, a także to, jakie rośliny planujesz posadzić. Dopiero wtedy, gdy podłoże znajduje się na swoim miejscu, a elementy roślinne są ostatecznie rozmieszczone, powoli wlewaj wodę. Aby w dolnej warstwie nie powstał lej, używaj do tego np. niewielkiego spodeczka, na który będziesz kierować strumień wody.
Jakie podłoże do akwarium wybrać?
Rodzaj podłoża do akwarium zależy głównie od twoich preferencji wizualnych. Ułatwi ukorzenienie się roślin, zapewni im substancje niezbędne do wzrostu oraz będzie tłem dla rybek oraz dekoracji. W zależności od gatunku roślin, które chcesz umieścić w akwarium, wybierz podłoże z samego żwiru, mieszankę żwiru z substratem lub gotowy substrat i ciesz się wspaniałym wyglądem twojego zbiornika wypełnionego zdrową roślinnością i pływającymi wśród niej kolorowymi rybkami.
Artykuł partnera
0 Komentarze