Specjalna dieta ma istotną role w leczeniu wielu psich schorzeń. Dzięki niej można poprawić również ogólne samopoczucie zwierzaka, ale również będzie okazja do tego, by ograniczyć groźne powikłania. Dlatego właśnie odpowiednie działania żywieniowe stanowią nieodłączny element terapii chorób wątroby. Jak więc karmić czworonoga, którego wątroba nie działa odpowiednio?
Przyczyny i objawy chorób wątroby u psów Wątroba to bez wątpienia jeden z najważniejszych narządów całego organizmu. Wśród głównych zadań jest detoksykacja, przemiana metaboliczne, termoregulacja, wytwarzanie żółci, magazynowanie substancji odżywczych. Jednak czynników, które wpływają źle na wątrobę jest rzeczywiście wiele. Niekorzystne działania mają między innymi leki, środki chemiczne stosowane w domu czy rośliny.
Uszkodzenie wątroby może być wynikiem choroby bakteryjnej, wirusowej czy pasożytniczej. Czasami bywa także skutkiem babeszjozy. Na funkcjonowaniu wątroby odbijają się także choroby przewlekłe jak cukrzyca. Niektóre czworonogi są predysponowane do tego typu problemów ze względu na czynniki genetyczne albo wiek podeszły. Problemy z wątrobą w przypadku czworonogów mają najczęściej charakter przewlekły. Z tego powodu pierwsze objawy bywają niespecyficzne i często pojawią się dopiero, gdy uszkodzeniu ulegnie znaczna część miąższu narządu. Zazwyczaj u psiaków można zauważyć, że pojawia się utrata apetytu, spadek masy ciała, biegunki, wymioty.
Przy schorzeniach wątroby częste są takżę objawy neurologiczne, które związane są z działaniem toksyn na układ nerwowy. Może w grę wchodzić apatia, zmiany zachowania, senność, drgawki, ślepota. Symptomy chorób wątroby bywają jednak podobne do schorzeń przewodu pokarmowego. Bardzo istotna jest także staranna diagnostyka. Rola diety w terapii chorób wątroby u psówLeczenie chorób wątroby zwykle nie będzie się ograniczać tylko do podawania preparatów farmakologicznych. Nie mniej ważne jest także modyfikowanie jadłospisu. Dieta wątrobowa ma odciążyć ten narząd, usprawnić jego pracę i wspomóc regenerację.
Specjalne żywienie powinno ograniczyć zaburzenia występujące w całym organizmie, co za tym idzie poprawiać kondycję czworonoga i przyspieszać rekonwalescencje. Podstawowe zasady diety wątrobowej dla psaDieta wątrobowa dla psa musi cechować się wysoką strawnością oraz dobrą przyswajalnością i świetnymi walorami smakowymi. Właściwe proporcje poszczególnych składników żywieniowych muszą być dopasowane do potrzeb psa. Jeśli uszkodzenia nie są poważne i nie dotyczą innych organów zazwyczaj nie trzeba drastycznie zmieniać jadłospisu.
Z reguły zaleca się zredukowanie poziomu białka i tłuszczu w diecie. Trzeba także zwracać większą uwagę na źródła tych składników. W diecie wątrobowej stosuje się surowce zawierające lekkostrawne białka o dużej wartości biologicznej. Karmy dla psów z chorą wątrobąSamodzielne komponowanie menu dla psów z problemami wątroby nie jest proste. Dobrą opcją będzie więc sprawdzenie pokarmów gotowych i spośród nich będzie można wybrać coś atrakcyjnego, co rzeczywiście będzie dopasowane do potrzeb psa.
1 Komentarze