Odpowiednie żywienie małych kotów to szansa na ich prawidłowy rozwój a także dobry start w dorosłość. Jednak zestawienie jadłospisu często okazuje się wyzwaniem. Dieta kotów powinna być bogata w różnorakie składniki odżywcze, ale jednocześnie dopasowana również do układu pokarmowego młodych zwierząt. Znacznie ma tutaj również to jak dany pokarm smakuje. Dlatego w składzie karmy nie może brakować mokrych składników, stworzonych jakby dla małych kotów. Potrzeby żywienie kotów Okres intensywnego wzrostu i rozwoju ma główny wpływ na późniejsze życie czworonogów. Pewnych braków w socjalizacji nie będzie można nadrobić w późniejszym życiu tak jak niedoborów żywieniowych.
W diecie kotów muszą być substancje, które odpowiadają za rozwój mózgu i układu nerwowego, białka, minerały które odpowiadają za budowanie układu szkieletowego. Pokarm dla młodych zwierzaków ma być także wysokoenergetyczny. Ważne będzie stymulowanie układu immunologicznego przez stosowanie prebiotyków. Należy pamiętać, że są nawyki i preferencje, które kształtują się na początku życia kota. Jadłospis młodych futrzaków nie może więc być monotonny. Mruczki muszą mieć szansę poznać żywienie, które różni się smakiem, teksturą, konsystencją. Dzięki temu będą mniej selektywne przy wyborze pokarmu i w przyszłości łatwiej będzie stworzyć dla nich odpowiednie menu.
Nie można jednak zapominać, że koty mają ograniczone możliwości trawienia, dlatego pożywienie dla nich powinno być lekkostrawne i łatwo przyswajalne. Zalety podawania kociakom mokrych pokarmówMokre pokarmy sprawdzą się świetnie jako pierwsze pożywienie, które zastąpić może mleko matki. Zwierzaki zaraz pod odsadzeniu potrzebują odżywczego pokarmu, którego konsystencja będzie jednak bliska płynnej. Wilgotne pożywienie w formie musu pozwala stopniowo doskonalić umiejętności samodzielnego jedzenia. Mamy również pewność, że drobne zęby poradzą sobie świetnie z takim pokarmem. Istotną rolę ma tutaj smakowitość mokrych pokarmów. Młode koty spożywają je z chęcią,. Dlatego dzięki nim przyzwyczajenie kotów do stałego pożywienia nie powinno być trudne. W karmach mokrych najczęściej jest więcej białka a mniej węglowodanów.
Dzięki temu koty otrzymują dokładnie te składniki, których potrzebują, nie trzeba również obawiać się o nadmierne obciążenie układu pokarmowego. Eksperymentowanie z suchymi pokarmami na początku drogi kota może być trudne, może również zniechęcić do stałego pokarmu, dlatego trzeba być ostrożnym. Jaką mokrą karmę wybrać dla kociaka?Wybierając dla kota mokrą karmę trzeba zwracać uwagę na to jaka będzie zawartość mięsa. Dla młodych futrzaków idealne mogą być takie oparte na drobiu. Pożywienie ma być również bogate w witaminy oraz minerały. Pozytywny wpływ na rozwój kota mogą mieć takie składniki jak drożdże, które poprawiają pracę układu pokarmowego, także olej z łososia. W składzie najlepszych pokarmów nie ma zbóż, nie ma dodatków konserwujących i sztucznych aromatów. Warto także zwrócić uwagę na teksturę i konsystencję pożywienia. Najmłodszym kotom można oferować musy starsze mogą spożywać już mięsne kawałki.
0 Komentarze