Gdy analizujemy rynek kocich karm, nie możemy nie dostrzec tego, że jest on naprawdę duży. Nic zatem dziwnego, że wybór tej najlepszej nie należy do zadań prostych. Warto więc pamiętać, że idealna karma musi być nie tylko świeża i wysokiej jakości, ale również dopasowana do potrzeb konkretnego kota.
Konsekwencje kocich złych nawyków żywieniowych
O tym, że złe nawyki żywieniowe mogą się na nas mścić przez całe życie, wiemy nie od dziś. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zasada ta sprawdza się również w przypadku naszych kotów. Okazuje się, że podkarmianie kota resztkami ze stołu może być wyjątkowo niekorzystne. Wiele osób decyduje się na taki krok w przekonaniu, że jest to potrzebne samemu „proszącemu o jedzenie” zwierzęciu. Zapominamy, niestety, że takie zachowanie jest typowe dla zwierząt polujących w swoim naturalnym środowisku. Jeśli kot, raz na jakiś czas, wykorzysta naszą nieuwagę, aby się posilić, nie stanie się nic złego. Jeśli jednak sami będziemy uczyć go, że najlepsze przekąski znajdzie przy naszym stole, nieświadomie zrobimy mu naprawdę dużą krzywdę. Karmy dla kotów stworzono właśnie po to, aby zwierzęta te mogły liczyć na odpowiednie składniki odżywcze. Nawet najlepsze pożywienie przygotowywane przez ludzi i dla ludzi nie daje nam tej gwarancji. Koty, którym serwuje się zarówno karmę, jak i smaczne kąski z naszego stołu, szybko stają się też wybredne. Z czasem zaczynają odrzucać większość produktów i niestety, skłaniają się przede wszystkim ku tym, które nie są przesadnie wartościowe prowadząc do otyłości.
Dobra karma, czyli jaka?
Zwykle mówi się o tym, że za dobrą można uznać przede wszystkim tę karmę dla kota, która będzie dostarczała mu odpowiednich składników odżywczych niezbędnych dla jego rozwoju. Taka karma powinna być też dobrze zbilansowana i wolna od pustych kalorii. Powinna też zawierać zarówno dużo białka, jak i odpowiednią ilość tłuszczy. Nie można też zapominać o tym, że o ile mięso powinno znajdować się w niej w naprawdę dużych ilościach, o tyle wypełniaczy musi być możliwie jak najmniej. Szukając karmy, która nie zaszkodzi naszemu kotu, warto interesować się tym, jakie opinie zbierają jej producenci. Tylko szczegółowa informacja o składzie pozwala przy tym ocenić poziom ich produktów.
Karma na miarę kocich potrzeb
Pewnym problemem dającym o sobie znać podczas wyboru karmy może być i to, że każdy kot charakteryzuje się nieco innymi potrzebami. Zwierzęta często lubią nieco inne pożywienie, a i same karmy są dopasowywane do bardzo konkretnych potrzeb. Inaczej karmi się kota, który nieustannie ma brak apetytu, inaczej kota wykastrowanego, a jeszcze inaczej – kota, u którego widoczne są problemy z futrem. Co więcej, karmę należy zmieniać w zależności od tego, w jakim wieku jest zwierzę, mały kot wymaga przecież innego pożywienia niż koci senior. Na rynku nie brakuje też karm, po które mogą sięgać opiekunowie kotów konkretnych ras, a także tych, które mają określone problemy ze zdrowiem. Bardzo często okazuje się zresztą, że rola karmy w życiu kota jest na tyle duża, że o pomoc w jej wyborze prosi się weterynarza.
0 Komentarze