Ziemniaki są niezwykle popularne, a jednym z ich znaków rozpoznawczych jest choćby to, że można się z nimi spotkać nie tylko w polskiej kuchni. Również w produktach przeznaczonych dla czworonogów znajdziemy je bez większej trudności. To przecież źródło cennych składników odżywczych, które jednocześnie nie generuje problemów z trawieniem u psa. Warto jednak pamiętać o tym, że choć jedzenie ziemniaków od czasu do czasu nie jest niczym złym, już uczynienie z nich podstawy psiego żywienia może okazać się poważnym problemem. Warto więc zadać sobie pytanie o to, jak podawać psu ziemniaki chcąc mieć pewność, że nie zaszkodzimy mu w ten sposób.
Ziemniaki a psie zdrowie
Właściciele psów często zastanawiają się nad tym, czy podawanie ich pupilom karm z ziemniakami jest rzeczywiście dobrym pomysłem. Czy nie jest to po prostu zbędny wypełniacz stosowany po to tylko, aby psia karma zyskała na objętości. Oczywiście, takie podejście nie ma wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Ziemniaki to przecież cenne źródło wielu niezbędnych składników odżywczych, w tym choćby wapnia, potasu, magnezu i fosforu. Nie bez znaczenia jest i to, że podając psu ziemniaki uzupełniamy jego dietę o witaminy, w tym witaminę A, witaminę C i witaminy z grupy B. Nie można zapominać i o tym, że ziemniaki to także cenne źródło błonnika pokarmowego wspomagającego procesy trawienne i regulującego pracę naszych jelit. Dzięki temu czworonogi mają mniejsze problemy zarówno z biegunkami, jak i z zaparciami.
Jak serwować psu ziemniaki?
Oczywiście, nie każda postać ziemniaków jest tak samo wartościowa, warto więc pamiętać choćby o tym, aby psom nie podawać ziemniaków niedojrzałych, surowych i takich, które już zieleniały. Ryzyko dotyczy nie tylko obniżonych walorów smakowych, ale i solaniny – silnie toksycznej substancji, która znajduje się w ich skórce. Jeśli ziemniaki mają być zdrowe, powinny być dobrze ugotowane, starte lub ubite na puree. Nie mogą być też zbyt gorące, w takim przypadku moglibyśmy bowiem doprowadzić do poważnych problemów trawiennych u naszego pupila.
Karmy z ziemniakami
Jeśli nie mamy czasu na samodzielne przygotowywanie psu ziemniaków, możemy sięgnąć po jedną z wielu karm, których są one składnikiem. Producenci karm chętnie się do nich odwołują choćby dlatego, że ziemniaki mogą wzbogacać posiłki o węglowodany choćby wtedy, gdy ich odbiorcy są alergikami lub często mają problemy z trawieniem. Ziemniaki to także zdrowy pomysł na psi zamiennik ryżu lub zbóż. Jeśli więc sięgamy po karmy dobrej jakości, możemy mieć pewność, że zaserwujemy psu pełnowartościowy posiłek.
Kiedy zrezygnować z ziemniaków?
Niestety, musimy mieć świadomość tego, że nie każdy pies może jeść ziemniaki. Warzywa te posiadają dość wysoki indeks glikemiczny, a więc nie są wskazane dla psów, które zmagają się z cukrzycą. Dobrze jest też odstawić je wtedy, gdy nasz pies wykazuje się skłonnością do nadwagi. Duża zawartość węglowodanów nie sprzyja odchudzaniu zwłaszcza, jeśli nasz pies należy do tych, które unikają aktywności.
0 Komentarze